За лаштунками орф-театру. Інтеграція та діджиталізація. Сучасні технології та програмне забезпечення для залучення людей з інвалідністю до театральних постановок та музичних перформансів

«Figurenotes» / «Фігурні ноти» онлайн: вдосконалення практики використання (Піт Спаркес)

Дивитися лекцію

Читати текст

Привіт! Я – Пітер Спаркес з Drake Music Scotland. Сподіваюсь, це допоможе вам краще зрозуміти презентацію, якою я поділюсь з вами сьогодні.

Слайд 1

Фігурні нотки
www.figurenotes.org

Фігурні нотки онлайн: вдосконалення практики використання
Листопад 2022

Фігурні нотки – це система музичної нотації, яку придумали у Фінляндії наприкінці 90-их років викладачі музичної школи Реезонарі, що у Хельсінкі. Тож ми у Drake Music не винайшли її, а перейняли і постійно використовуємо для різних потреб.

Слайд 2

Відгадайте мелодію
«До» першої октави

Це проста система, що використовує колір та форму. І ось перше завдання: спробуйте відгадати мелодію. Підкажу вам, що червоний колір позначає ноту «до» першої октави. Зверніть увагу, на клавіатурі є кольорові наліпки-позначки. Дам вам хвилинку на роздуми.

Слайд 3

Відгадайте мелодію
«Зірко, зірко, засвіти»

«До» першої октави
Це загальновідома у Великобританії мелодія «Twinkle, Twinkle, Little Star» («Зірко, зірко, засвіти»). Так виглядає запис мелодії фігурними нотками.

Слайд 4

Фігурні нотки – альтернативна система музичного письма (музичної нотації), що використовує колір та форму для позначення висоти звуків та ритму.
«До» першої октави

Фігурні нотки – альтернативна система музичного письма (музичної нотації), що використовує колір та форму для позначення висоти, тривалості звуків та ритму.

Слайд 5

Кожна нота має свій колір. Кожна октава має свою форму.

Кожен нотний знак має свої колір і форму. Як ви можете побачити на слайді, червоний кружечок позначає ноту «до» першої октави . Кожна октава має певну форму, а нота зберігає однаковий колір у всіх октавах.

Слайд 6

Колір = нота
Форма = октава

Це гнучкий спосіб роботи, що можна підлаштовувати під ваші поточні потреби та можливості.
Доступний, миттєвий і такий, що дає впевненість.

Тож ви можете визначити октаву за формою, а ноту – за кольором. Це адаптивний спосіб роботи, що підлаштовується під ваші поточні потреби та можливості. Його можна спробувати застосувати у будь-яких випадках вивчення музики. Цей метод доступний (зручний), безпосередній (миттєвий) і такий, що дає впевненість. Саме тому ми застосовуємо його у роботі з дітьми і тими, кому важко дається вивчення музики: хто має труднощі у навчанні загалом, фізичні вади (інвалідність). Для них опанування музики буде складнішим, але завдяки цьому методу – можливе.

Подивіться відео.

Це Майк. Майкі навчається у школі на заході Шотландії. У нього аутизм. Через особливості поведінки йому важко навчатися, важко зосереджуватися. Вчителям часто складно з ним працювати. Ось перше заняття, на якому він вчиться працювати з фігурними нотками. Він пробує грати ту саму мелодію «Twinkle, Twinkle, Little Star» («Зірко, зірко, засвіти»). У другій частині цього відео ви побачите, наскільки впевненіше він грає, ще й починає співати, акомпануючи собі. Це дитина, якій складно вчитися, писати, читати і взагалі.

Дивімося.

(Напис посеред відео) Тиждень по тому.

У цьому коротенькому відео ми бачимо, як можна вчитися музикувати, використовуючи візуальну систему позначення звуків кольорами. Так, Майкі робив помилки, співав ноти не тієї висоти. Але, що найголовніше, ми можемо побачити і відзначити, що він грає впевнено та розуміє, як влаштована музика. І ми можемо зробити висновок: він може вчитися. Попри те, що багатьом вчителям може здатися, що Майкі – дитина, яку важко навчати. Фігурні нотки дали дуже хороший результат.

Фігурні нотки дали дуже хороший результат.

Слайд 7

Два способи використання фігурних ноток

  1. Зістав і грай

Наліпки (стікери) на інструменті
Відмінно підходить для ударних (перкусії), струнних, гітар та клавішних
Отож є два способи використання фігурних ноток.

Перший – просто зіставляти й грати. Якщо ви можете зіставити символ із таким самим зображенням на інструменті, ви можете його заграти. Ми наклеюємо відповідні кольорові стікери на інструменти. На слайді ви можете побачити клавіші піаніно, чаймбари та скрипку з наліпочками. Такий спосіб підходить для усіх інструментів, на поверхню яких можна наклеїти стікери. Це найпростіший спосіб застосування фігурних ноток. Він, власне, був створений саме для клавішних інструментів.

Слайд 8

Два способи використання фігурних ноток

  1. Навчити аплікатури

Прив’язка до кольору і форми
Чудово підходить для духових та мідних духових інструментів

Ще можна використовувати інший метод: вивчення аплікатури складніших інструментів. На слайді ви можете побачити, що схема може бути доволі складною. Ось, приміром, аплікатура для блок флейти. Суть у тому, що різна аплікатура має різні кольори.

Слайд 9

Також дуже важливо вчитися грати ритмічно. Я певен, що ви граєте у різні ігри з плесканням у долоні, рухом, що розвивають розуміння такту. Фігурні нотки дуже хороший спосіб розвинути розуміння ритму.

Слайд 10

Ритм
Буквальний і ясний
Нота триває стільки, на скільки виглядає.
Усі риски-смужки мають однаковий розмір.
Нота займає стільки доль, скільки потрібно.

Традиційний запис ритму вводиться трохи пізніше, на третьому етапі вивчення фігурних ноток.

На цьому слайді можемо побачити, як можна зобразити ритм фігурними нотками. Ці дві колонки позначають однакові за тривалістю звуки.

Так кружечок з довгою риско-смужкою на довжину усього такту позначає цілу ноту. Половинні ноти позначаються подібно: кружечком зі смужкою, що займає півтакту. Восьмі – просто кружечки, а шістнадцяті – наче стиснені, скорочені кружечки, еліпси.

Позначення буквальні та ясні. Нота настільки довга, наскільки виглядає. Вона заповнює стільки доль або тактів, скільки триває. Звичайний запис ритму вводиться трохи пізніше, на третьому етапі вивчення фігурних ноток.

Слайд 11

Смужки
Якщо смужки займають однакову кількість доль, то й тривають той самий час.
Буквально-візуальна система покращує відчуття ритму
Смужки різної довжини не спричиняють плутанину

Паузи

Якщо немає ноти, то немає і звуку.
Білі позначки можуть позначати паузи.
Декому легше рахувати, коли такі позначки є.

Паузи не легко зрозуміти у стандартній нотній грамоті, а у вигляді смужок, вони просто мають таку ж довжину, як тривалість ноти. Це дуже буквально. Така буквально-візуальна система покращує відчуття ритму. Коли в смужок різна довжина, то відразу зрозуміло, яка пауза буде довшою. Не заплутаєшся. У цьому прикладі не позначено пауз. Просто якщо немає ноти, то немає ніякої позначки, а, відповідно, ніякого звуку. Хоча інколи використовують емпатійні (інтуїтивно зрозумілі) білі фігури на позначення доль, що не звучать (тобто є паузами).

Слайд 12

Дієзи та бемолі
Вказуються стрілочками.
На деяких інструментах потрібно просто посунути пальчик у напрямку стрілочки.

Стрілочка ліворуч – бемоль. Стрілочка праворуч – дієз.
Аби заграти дієзи та бемолі ми просто рухаємо руку в напрямку стрілочки, як на клавіатурі (для якої система першопочатково і створювалась). Замість того, щоб писати маленькі значки бемоля чи дієза, що є абстрактними символами, які нічого самі по собі не означають, ми використовуємо стрілочку, яка спрямовує пальчик до наступної чорної ноти. Приміром, зелений кружечок зі стрілочкою ліворуч це – сі-бемоль, блакитний кружечок зі стрілочкою праворуч – фа-дієз.

Слайд 13

Поступ

Етап 1 Всі на одній лінії
Етап 2 Ті самі позначки на нотному стані з п’яти ліній
Етап 3 Кольорові голівки нот

Слайд 14

Усі можуть грати
Миттєвий успіх(успіх відразу)

Впевненість
Мотивація
Розвиток

Найважливіше у фігурних нотках те, що може грати кожен. Ми щиро у це віримо. Їх перевага полягає у миттєвому результаті, що тягне за собою впевненість і віру в себе, вона породжує мотивацію, бажання вдосконалюватися, вчитися далі, а це стимулює розвиток, прагнення дізнатися більше про музику, про свої можливості у музиці і показати іншим, свої вміння.

Відео

(текст у відео)
Пам’ятаєте Майкі з першого відео?
Ось і він через п’ять років……грає на скрипці…на шкільному концерті
А ось і знову Майкі.
Завдяки фігурним ноткам він навчився грати ще й на скрипці.

Слайд 15

Хто?

Увесь спектр аутизму

Дислексія
Складнощі з навчання
Ранній вік
Усі початківці

Де?

Індивідуальні заняття
Групи з різним рівнем можливостей
Гурти та ансамблі
Композиторська та креативна гра
Заняття з гри на музичних інструментах

У класі – загальному або з дітьми з особливими освітніми потребами чи обмеженнями і такими, що потребують особливої підтримки

Як?

Руйнує початковий бар’єр
Менш абстрактна, більш буквальна
Можеш зіставити, можеш грати
Розвиваюча

Фігурні нотки можуть бути корисними для усіх. Якщо спитати: для кого вони? То це увесь спектр аутичних розладів, дислексія, складнощі з навчанням, маленькі дітки, що починають вивчати музику. Загалом усі початківці можуть скористатися перевагами цього методу.

Де можна користуватися фігурними нотками? Будь де. На індивідуальних заняттях вчителя з учнем, у групах з різним рівнем можливостей, гуртах і ансамблях, при створенні музики та у творчих іграх (використання кольорів та форм може допомогти у створенні нових творів), на уроках гри на музичних інструментах, як інструмент на заняттях, який дозволяє працювати з людьми з різним рівнем підготовки, щоб більш-менш зрівняти їхній рівень.

Як це працює?

Використання методу руйнує початковий бар’єр і труднощі, з якими можна зіткнутись при опануванні гри на музичних інструментах, що виникають при використанні літер чи абстрактних нот. Натомість форми і кольори простіші для сприйняття. Завдяки меншій абстрактності і більшій буквальності вони зрозумілі для усіх. І ключовий момент: можеш зіставити – можеш грати. Багато людей вважають цікавим, що цей метод дозволяє рухатись від найпростішого співставлення кольору й форми до розуміння складніших речей і зрештою опанування звичайної нотації.

Слайд 16

Програмне забезпечення «Фігурні нотки»
Фігурні нотки дуже адаптивні.

Програмне забезпечення може конвертувати ваші ноти у формат Фігурних ноток, що підвищить диференціацію на ваших заняттях.

  • Зрозуміле і просте використання
  • Можливість імпорту та експорту з/в інші системи нотації
  • Можна створювати власні твори
  • Мелодія, акорди, ударні, текст, все разом
  • Можна використовувати з учнями для створення музики
  • Доступ до партій з iPadів та смартдошок
  • Постійно розробляються нові можливості
  • 69.99 фунтів або 79.33 долари за річний доступ

Ми також розробили програмне забезпечення на основі фігурних ноток. Ми довго працювали над ним, оскільки це було складним завданням. Але тепер ви маєте можливість створювати свої твори, музику, адаптації, з якими можуть працювати й інші люди. Якщо вам цікаво, ми можемо поговорити про це і порадити необхідні програми.

Отож фігурні нотки – це система нотації, що використовує колір і форму для позначення нот.

Сподіваюсь, моя презентація вам сподобалась.

Меню доступності